01 wd my book pro front

WD My Book Pro, nekompromisní profesionál!

WD My Book Pro je nejnovější vysokovýkonný dual-drive disk od firmy Western Digital. Je vybaven dvěma disky s otáčkami 7200 RPM (kapacity závisí na modelu), dvěma 20 Gb/s Thunderbolt porty a hardwarovým RAID kontrolerem. My Book Pro také disponuje dvěma porty USB 3.0, které jsou vsazeny do přední části disku, což poskytuje snadné dobíjení či synchronizaci smartphonů, tabletů nebo fotoaparátů. Současně může být připojen 4K monitor nebo další úložné zařízení. Externí disk My Book Pro je napájen externím zdrojem napětí. Externí disk My Book Pro je podle slov společnosti WD určen pro kreativní profesionály a uživatele, kteří pracují s velkým množstvím dat, a je zatím nejrychlejším externím úložištěm od společnosti WD.

WD MyBook Pro front render

Konfigurace RAID nabízí tři možnosti: RAID 0 (tovární nastavení), RAID 1 a JBOD. To umožňuje modifikovat úložné zařízení k různému typu využití. Můžete například využít nastavení typu Mirroring (tedy zrcadlení), kdy se data automaticky duplikují a tedy zálohují na druhý disk, či zvýšit kapacitu součtem kapacit disků. Po vybalení z krabice lze disk po připojení k Macu s OS X ihned začít používat, neboť je nastaven na souborový systém HFS+. Pokud jste uživatel jiného operačního systému, My Book Pro lze pochopitelně bez problémů přeformátovat. O velkou rychlost přenosu dat se stará rozhraní Thunderbolt a interní pevné disky WD Black. V našem případě měly kapacitu 4 TB, k dostání jsou již disky s kapacitou 6 TB. Disky jsou snadno přístupné a je snadné je v případě potřeby měnit. To se mi například osvědčilo, když jsem chtěl provést zálohu svého archívu grafických prací, fotografií a 3D návrhů. Zaplněný disk jsem vyjmul a uložil na bezpečné místo a nahradil jej dalším diskem shodného typu. Pevné disky WD Black jsou navrženy pro náročné uživatele, kteří požadují vysoký výkon. Jsou optimalizované pro ukládání velkých multimediálních souborů fotografií, videí a aplikací.

04 wd my book pro back

Disky jsou vsazeny do hliníkové konstrukce, která pěkně ladí s počítači Mac. Pohled zezadu ukazuje poměrně velký větrák, který udržuje přístroj v optimální teplotě. Jeho chod je velmi tichý a za celou dobu testování jsem neslyšel žádné ruchy nebo šum větráku. Disk působí kompaktním a robustním dojmem. Je tvořen dvěma 4TB disky, které lze z konstrukce vyjmout. Nabízí se tak možnost zrcadlení disků, ale také využívat více disků a připojit si vždy ten, který zrovna budete potřebovat. Na přední straně najdeme dva USB 3.0 sloty, ke kterým je možno přidat další externí disky.

02 wd my book pro 8 tb

Na měření rychlosti přenosu dat jsem využil aplikaci Black Magic Speed Test. Výsledek testu při připojení přes Thunderbolt vykazoval hodnoty 272,2 MB/s při zápisu a 314,9 MB/s při čtení. Disk jsem testoval i při běžné práci a za celou dobu jsem nezaznamenal jediné přerušení nebo zadrhnutí, plynulost práce s daty byla výborná, ať už při načítání či zapisování.

03 wd my book pro front usb 3

Výborné hodnoty zaznamenal i druhý externí disk, který jsem připojil přes port USB 3.0, zabudovaný v přední části disku My Book Pro. Konkrétně jsem použil WD My Passport for Mac 2 TB, který, jak už název napovídá, rovněž cílí na uživatele počítačů Mac a nádherně ladí s jablečnými zařízeními. Naměřené hodnoty byly 107,5 MB/s při zápisu a 110,2 MB/s při čtení. A i tento disk se tak dal použít na běžnou práci, aniž bych pociťoval nějaké omezení.

05 wd my book pro inside

My Book Pro se velice osvědčil při používání na zálohování v Time Machine. Zálohy se ukládaly opravdu neskutečně rychle. 8 TB místa navíc skýtá možnost využívat disk jednak na zálohování, ale i na běžné používání.

WD My Book Pro bych doporučil všem profesionálním uživatelům Mac s rozhraním Thunderbolt, kteří potřebují rychlý externí disk jak na práci, tak na zálohování dat nebo Time Machine. Cena disku sice není zrovna nízká (zhruba 21 990 Kč s DPH), nicméně nabízený prostor a rychlost přenosu dat ve spojení s pěkným designem a výborným zpracováním mě přesvědčila, že tento disk patří mezi špičku.

9.2
Za neomezující výbavu

Klady

  • Průchozí Thunderbolt 2
  • Dva rozšiřující porty USB 3
  • Disky WD Black
  • Přenosové rychlosti
  • Možnosti RAID

Zápory

  • Cena

Celkové hodnocení


Konektorová výbava
10
Přístup k diskům
10
Fyzické zpracování
9
Přizpůsobení pro Mac
9
Přenosové rychlosti
9
Cena
8
Žádné komentáře.

Přidejte svůj