WD My Passport Pro recenze

WD My Passport Pro – recenze

10

Novinka od kalifornského výrobce disků nese označení My Passport Pro, řadí se tedy už podle názvu na vrchol řady přenosných 2,5″ disků od Western Digital. V čem je nejlepší My Passport Pro? Je to ten nejtěžší, největší, nejrychlejší a nejdražší disk z řady My Passport. To, co potěší především uživatele MacBooků, je, že celý disk byl vyroben z hliníku stejně jako naše macy. Disk je určený pro profesionální použití, co to znamená a co disk přinese obyčejnému domácímu uživateli se dozvíte v naší recenzi.

Obsah balení, základní parametry

Jelikož se jedná o trochu více „prémiový“ produkt než jsou ostatní disky z řady My Passport pro Mac, rozhodli se v WD vytvořit pro něj i zajímavější balení, které kromě disku neobsahuje vůbec nic, v podstatě ani kabel. Jen si dělám legraci, kabel je samozřejmě součástí balení/disku. Při rozbalování jsem vytáhl z jedné krabičky druhou, která je vyrobena z tvrdého kartónu a je lépe potisknutá. Krabička se samotným diskem mi připomněla krabičku na náhrdelník. Víko drží na své místě pomocí magnetu. Uvnitř se nachází plastový černý box s táhlem, za které když vezmete, tak již na vás vykoukne sám My Passport Pro, u mě konkrétně ve 4 TB variantě, což mě potěšilo, než jsem disk vyndal z krabičky a zjistil jsem, jak je velký. První dojem byl tedy hodně překvapující, ale po týdnu používání, když se na disk podívám, vidím ty 4 TB a vzhledem k tomu je váha a rozměry hliníkové krabičky přijatelná. Celé tělo je vyrobeno z jedné hliníkové vaničky, díky které je disk o něco tišší, než obyčejný 2,5″ plastový My Passport.

Design, dílenské zpracování

Jelikož je disk vyroben z hliníku, tak se ručička na váze vyhoupne lehce pod kilogram, přesně 0,72 kg. Vzhledem k tomu, že hliník napomáhá ke chlazení dvou 2 TB disků, které se skrývají uvnitř, a chrání disky při přenášení více než plastový kryt, tak se nejedná o tolik zápornou vlastnost. Barva hliníku je stejná jako u Macbooků. Při vysunutí Thunderbolt konektoru mě zaratilo, že WD umístil do disku ventilátor, naštěstí ten se roztočil jen, když jsem do něj foukl. I při několika hodinovém hraní nebo střihu videa se ani nepohnul. Zklamala mě ale barva ventilátoru, proč je vše na obalu černé a najednou je osazen bílý ventilátor, kdyby byl větráček černý, možná bych si ho ani nevšiml. Jelikož se jedná o těžší disk, na spodek byli použity vetší a měkčí protiskluzové nožičky, které výborně utlumují lehké vibrace putující na obal disku. Na spodní straně se krom nich nachází také větrací otvory. Pokud máte strach o délku kabelu, který je uchycen přímo na disku, tak nebojte. Je stejně dlouhý jako USB 3.0 kabely dodávané k jiným diskům od WD. Oproti USB kablíkům je ale z měkčího matného materiálů a celkově je poddajnější, což vám zpříjemní každodenní používání My Passport Pro. Nevýhoda kabelu připojeného přímo k disku je zřejmá, když se vám přelomí, musíte do servisu (Kolik toho kabel vydrží, vám za týden používání říci nedovedu.). Zase ale nebudete muset každého půl roku kupovat nový, protože jste ho někde zapomněli. Na přední straně, kde se nachází začátek a konec kabelu, se schovává malá indikační dioda.

Profesionální využití

Neživým se střihem videa, takže jsem My Passport Pro používal s MacBookem Air. Výrobce se chlubí rychlostí zápisu i čtení přes 200 MB/s a touto rychlostí se vám data budou přenášet, záleží na velikosti přenášených souborů, někdy rychlost poklesne k 160 MB/s, což je stále daleko od USB 3.0 disků. Možná jsou ale moje měření ovlivněna verzí Thunderboltu na mém macu (verze 1).

Konkrétní čísla vám stále neřeknou, jak se stříhá video, které je uloženo na tomto disku. Zkoušel jsem pracovat jak v iMovie a iPhoto, tak v profesionálních programech jako Final Cut Pro a Aperture. Ani v jednom programu jsem nezaznamenal nějak velké prodlevy oproti práci na macu s interním klasickým pevným diskem. My Passport versus SSD/Flash disky tak zde už je rozdíl patrný, ale více jsem pocítil hranice integrované grafické karty než změnu rychlosti přenosové cesty. Projekt ve Final Cut Pro dlouhý 3 minuty uložený na interní flash paměti a exportovaný na interní paměť byl hotový za 21 minut 28 sekund, ten samý projekt exportován a uložen na My Passport Pro byl hotový za 21 minut 37 sekund, takže se zde projevilo malinké zpoždění. Někdo namítne, že u velkých projektů se tento rozdíl projeví více, já si myslím, že ne. Jelikož velký projekt se mi nepodaří uložit a exportovat na 120 GB flash disk v macbooku, ale na 4 TB My Passport Pro nebudu mít žádný problém a 3 minuty navíc mě nezničí.

WD My Passport Pro zevnitř

WD My Passport Pro zevnitř

Když ho vezmu domů?

Záleží na tom, jaký jste uživatel, pokud máte jako koníčka foto a video, bude doma používat My Passport Pro jako profesionální uživatelé. Také není od věci říct, že profesionální využití nekončí u střihu videa a editace fotek. Velký a rychlí disk není na škodu u práce v AutoCAD a Autodesk Inventor, kde projekty mohou dosahovat také desítek GB zvláště, když se začne kreslit ve 3D. Rychlost a velikost neocení jen pracanti, ale také náruživý hráči a filmový fandové. Zvláště jestli máte jako já 80 GB her, nebudete je skladovat s 120 GB SSD, ale zároveň nebudete chtít strávit mládí u načítacích obrazovek. Samozřejmě u domácího použití je důležité zmínit cenovku, která jasně ukazuje na užití při práci, tedy na profesionální využití, tedy na práci, za kterou dostanu zaplaceno. Konkrétně variantu se 4 TB na palubě můžete zakoupit přímo na stránkách WD za cenu 409 GBP, což je 13 650 Kč (podle aktuálního kurzu).

Závěr

Podle mě se jedná o nejlepší disk pro náročného uživatele (schválně nechci říkat profesionál, jelikož využití se najde i doma) v 2,5″ provedení s bezkonkurenční kapacitou a cenou za 1 TB, který navíc nepotřebuje externí napájení ze sítě. Jediné, co mně vadí, je bílý ventilátor, který se ani jednou neroztočil, a nemožnost vlastní výměny kabelu, což je vynahrazeno neuvěřitelnou komfortností při cestování. Takže kolem a kolem se jedná o nejlepší disk, který jsem používal, a navíc mě jako Apple fanouška potěšila možnost využít Thunderbolt také na něco jiného než přípojení externího monitoru. Tímto si u mě Western Digital potvrdil místo jedničky na trhu.

Klady

  • Velký úložný prostor
  • Rychlost (srovnatelná se staršími SSD/FLASH disky)
  • Cena (u 4 TB varianty - 1 TB 3 418 Kč)
  • Poměr cena - rychlost - kopacita
  • Kabel v těle disku

Zápory

  • Fyzická velikost disku
  • Hmotnost disku
  • Nevyměnitelný kabelŽádné komentáře.

Přidejte svůj