my passport wireless_uvod

WD My Passport Wireless

Již od první verze iPadu je mu vytýkáno, že není více jako PC/MAC, že nezvládá funkce, které od něj obyčejní uživatelé „očekávají“, jako je například plnohodnotné USB nebo redukce pomocí, které budete moci přistupovat k datům uložených na externím disku nebo „flashce“. Již na trhu máme v pořadí šestý iPad a vypadá to, že Apple se nad touto cestou nezamýšlí a uživatelům to také nevadí, vzhledem k obrovským prodejům. Výrobci tuto možnost ovšem nezavrhují a proto vznikají zařízení jako je dnes recenzovaný Western Digital My Passport Wireless, což, pokud pomyslně přeložíme název, znamená bezdrátový externí disk.

my passport wireless

Fyzické zpracování

My Passport Wireless je zařízení určeno pro všechny platformy Windows, Mac i Android.

U produktů společnosti Western Digital určených primárně k používání s výrobky firmy Apple jsme zvyklí na těla vyrobená z hliníku, který se barevně shoduje s tím, který používá Apple u svých zařízení. Na první pohled je toto nepsané pravidlo dodrženo i u WD My Passport Wireless, ale hned při prvním dotyku zjistíme, že se jedná o celo plastové tělo, což ale není vůbec na škodu, jelikož je použit kvalitní plast a výborně zvolená barva se stále shoduje s tou „hliníkovou“. Vzhledem k tomu, že se jedná o poměrně velké zařízení, které je určeno na cesty do příručního zavazadla, určitě úsporu na váze oceníte. Pro představu dříve recenzovaný My Passport Pro v 2TB variantě váží 0,5 Kg oproti 0,35 Kg u My Passport Wireless 2 TB.

my passport wireless_nabijeckaUSA

Obsahem balení je samotný disk My Passport Wireless, nabíjecí adaptér s českou, anglickou a americkou koncovkou a napájecí a propojovací kabel USB-microUSB. Pokud jste si všimli, že u žádného z příslušenství jsem nepoužil přídavné jméno klasický nebo obyčejný, je to správně, jelikož oba kousky prošli vylepšení a je potřeba na to upozornit. Nabíjecí adaptér má napevno zapojenou americkou zástrčku na jejíž konec se v zavřeném stavu připojují adaptéry pro jiné země stejně, jako je tomu u Apple napájecích adaptérů. Druhou výhodou je dodávaný proud 2 A, kterým je možno nabíjet krom disku i iPad popřípadě iPhone. Kabel je dodávaný plochý, díky čemuž se vám v batohu nezamotá a také je více ohebný ve srovnání s jeho obdobou u ostatních disků.

my passport wireless_srovnanidisku

Srovnání WD MP Wireless s konkurencí

 WD My Passport WirelessSeagate Wireless PlusLaCie FUEL
KonektivitaUSB 3.0, WiFi nUSB 3.0, WiFi nUSB 3.0, WiFi n
Kapacita500 GB, 1 TB, 2 TB500 GB, 1 TB, 2 TB1 TB, 2 TB
Výdrž baterieaž 20 hodinaž 10 hodinaž 10 hodin
Speciální funkce4 x HD stream3 x HD stream3 x HD stream
Cena (1 TB)4 639 Kč5 230 Kč5 188 Kč
V tabulce nejsou zahrnuty produkty značky Kingstone proto, že se primárně nejedná o pevné disky. Výdrže baterie jsou údaje od výrobců, nejsou doloženy naším testováním. Údaje o cenách jsou převzaty z porovnávače cen "Heureka.cz".

my passport wireless_hlinik

Při prohlídce těla na vrchní straně uvidíme název produktu a dvojici indikačních diod. Jedna je určena pro informování o aktuálním stavu baterie a druhá vám sděluje funkčnost bezdrátového připojení. Aktuální kapacita baterie je zobrazena pomocí měnící se barvy, ale pozor na to, že +90% je označeno až modře ne zeleně. Na bočních a spodní straně se krom průhledných anti-vybračních nožiček nic nenachází. Zadní strana schovává to nejdůležitější, dvě tlačítka pro zapnutí disku a jeho zpřístupnění pomocí WPS. Mezi nimi se nachází standardní micro USB 3.0 konektor, přes který je disk schopen přenášet data rychlostí kolem 100 MB/s, stejně jako disky z řady My Passport Ultra.

Windows, OS X, iOS i Android a jemu to jedno.

My Passport Wireless přichází z výroby naformátovaný se souborový systém ExFAT, což vzhledem k snaze o maximální univerzálnost disku je výborně zvolený systém, který vám umožňuje čtení a zápis na všech zmíněných platformách (vyjma starších Windows, XP a níže). Pokud jste doma nebo chcete na disk přesouvat velké množství souborů vyplatí se použít USB 3.0, které vás svými rychlostmi určitě nebude omezovat. Přesto, že bezdrátové připojení disku je primárně určeno pro mobilní zařízení, nic nebrání použití notebooku s Windows nebo OS X. Jen bude omezeni možnostmi protokolu FTP, bohužel disk nenabízí připojení pomocí SMB, které známe z klasickým nemobilních NASů.

my passport wireless_spodnistrana

Rychlosti USB 3.0

 ČteníZápis
WD My Passport Wireless100 MB/s100 MB/s
WD My Passport Ultra100 MB/s100 MB/s
WD My Passport Pro190 MB/s190 MB/s
Tabulka popisuje test rychlosti disku při připojení pomocí USB 3.0 k MacBooku s "OS X 10.10.1".

 

Pokud chcete disk konfigurovat před cestou, doporučuji použít webové rozhraní disku na počítači. Ne, že by nastavení v mobilní aplikaci bylo nějak špatné nebo složité, ale oproti webovému rozhraní disku mají vývojáři aplikace WD My Cloud prostor pro zlepšení. Co jsem od webového rozhraní trochu čekal, byla možnost přehrávání multimédií, bohužel, zde je vidět, že u klasického počítače se opravdu počítalo s využitím kabelu a bezdrátové připojení si budete naplno užívat především u iPadu popřípadě iPhone.

my passport wireless_appmycloud

Aplikace WD My Cloud

WD My Cloud je jednoduchá aplikace pro Android a iOS zařízení, přes kterou provádíte komunikaci a správu dat na všech Cloud discích od firmy Western Digital. Při třítýdenním testování aplikace vždy vyhověla mým potřebám a narazil jsem jen na tři drobnosti, které mi chybí k úplně spokojenosti. Co se týče podpory formátů, zklame vás, že aplikace kopíruje vlastnosti iOS, takže oblíbený formát AVI si budete muset stáhnout do svého zařízení a přehrát v dedikovaném přehrávači. Z toho plyne, že v aplikaci uvidíte i nepodporované formáty, které můžete zkopírovat do jiné aplikace, čímž se částečně kompenzuje menší podpora formátů. Co se ale ostatních týče, aplikace nemá problém se zobrazením dokumentů od Microsoftu ani souborů z nativních Apple aplikací, fotky a hudba v MP3 také není žádný problém. Majitelé velké hudební knihovny budou potěšeni možností přehrávání na pozadí a integrace ovládacích prvků z iOS, takže muziku můžete ovládat i z uzamčené obrazovky.

my passport wireless_konektory

Pokud v aplikaci WD My Cloud přehráváte podporované video, výrobce udává až 6 hodin nepřetržitého streamu, což můžeme s radostí potvrdit u videa v SD rozlišení (TVrip). Seriál o délce 45 minut přibližně připraví baterii o 10-13 %. Pokud se přesuneme k náročnějšímu videu ve Full HD dostáváme se přibližně na 5 hodin výdrže. Přesto, že baterie se na první pohled jeví jako plus, při praktickém používání se vám bude zdát disk za chvilku vybitý, jelikož jeho používání a především aplikace vás přinutí zapomenout jako dlouho vlastně disk běží.

Vzhledem k tomu, že se nejedná o klasický NAS, ale spíše náhradu klasického externího disku, neočekávám nějaké složité nastavování práv uživatelů, ale možnost uzamknutí jednotlivých složek heslem administrátora by byla vhod, především v případě, kdy se děti koukají na pohádky nebo dáváte přístup přátelům a nechcete, aby došlo omylem ke smazání nějakých souborů nebo si chcete některá citlivá data schovat jen pro sebe.

my passport wireless_appmycloudimporSD

Nesmíme však přes všechny filmy a pohádky pro děti zapomenout na skvělé možnosti disku v oblasti fotografie, především mám na mysli integrovanou čtečku karet. Díky WD My Passport Wireless již sebou nebudete muset brát redukci z Lightningu na SD kartu. Bohužel stejně jako u kabelové redukce si fotografie nemůžete prohlédnout bez jejich importu. Největší výhodou je pro mě možnost automatického zálohování obsahu paměťové karty, kdy fotografie z celého dne můžu bez spouštění počítače nebo iPadu přesunout rychle na disk. Zajímavá je také funkce automatického smazání karty, ale vzhledem k cennosti fotografií, si vždy raději úspěšnost přenosu zkontroluji a poté kartu smažu. Pokud se rozhodnete kartu nemazat, dochází k neúplně příjemné duplikaci dat. Což lze jednoduše vyřešit ponecháním na disku vždy jen složky z posledního importu. Budete se muset lehce začít starat o soubory ve složkách a to je vlastně ta funkce, o které jsem říkal, že na iPadu některým uživatelům chybí.

Rychlosti připojení pomocí sítě

 DownloadUploadMax
Připojení přímo k WiFi My PW8 MB/s8 MB/s10 MB/s
Připojení skrze interní sít - drát 6 MB/s6 MB/s8 MB/s
Připojení skrze interní sít - zpět WiFi4,5 MB/s4 MB/s5,2 MB/s
Tabulka popisuje test rychlosti disku při připojení pomocí sítě, bez využití jeho interní cache. Druhé a třetí měření je velmi ovlivněno rychlostí bezdrátové sítě, přes kterou probíhá přenos.

my passport wireless_webdomu

Webové rozhraní

Původně jsem čekal od webového rozhraní My Passport Wireless něco, jako nabízejí některé domácí NASy, to znamená možnost procházet a otevírat multimediální soubory přímo v prohlížeči. To bohužel neumí, ale jedná se opravdu o skvěle zpracovaný informační dashboard, který vás pohodlně provede veškerým nastavením disku, zároveň vám ve velmi příjemném moderním prostředí ukáže zaplně úložiště a zobrazí vám IP adresy disku v případě potřeby ručního připojení.

Rychlosti připojení k internetu skrze WD MPW

 DownloadUploadPing
Připojení k internetu skrze WD MPW6,5 Mb/s18 Mb/s38ms
Připojení přímo na router skrze WiFi24 Mb/s35 Mb/s20ms

Závěr

Western Digital My Passport Wireless je zařízení z nově vzniklé kategorie mobilních bezdrátových disků nebo chcete-li mobilní osobní cloud. WD jako výrobce nebyl první, za to ale do nového prostředí čistě bezdrátových pevných disků přišel s produktem, který krom úložiště poskytuje i čtečku paměťových karet SD. Výdrž na baterii lehce převyšuje konkurenci, ale stále není větší než výdrž iPadu při přehrávání videa. Kvalita fyzického i softwarového zpracování je, jak jsme již zvyklí, na velmi vysoké úrovni a snad by tak disku nemuselo vadit nějaké drobné upadnutí při cestování. Příjemně nás překvapilo srovnání s konkurencí, kde My Passport Wireless vyšel jako nejlepší řešení z pohledu cena/výkon.

my passport wireless_batoh

8.4
Celkové hodnocení

Klady

  • Výdrž baterie
  • Kvalitní zpracování
  • Rychlé připojení
  • Multiplatformost

Zápory

  • Jen import fotografií
  • Složitější nastavení v iOS App
  • Chybí uzamknutí složek

Celkové hodnocení


Kvalitní zpracování
9
Jednoduchý software
9
Výdrž baterie
8
Čtečka SD karet
7.5
Žádné komentáře.

Přidejte svůj