wifinder_uvod

WiFinder – Kdo se okolo nás vlní?

7.7
Celkové hodnocení

wifinder_os_x_menuWiFinder je malá jednoduchá utilitka s moderním flat designem, která, jak sám příhodní název napovídá, skenuje dostupné bezdrátové WiFi sítě ve vašem okolí. Proč používat aplikaci za 9 $, když to, co nabízí, zvládne s přehledem každý operační systém, už jen proto, že dnes každá krabička, co funguje na elektrickou energii, komunikuje s okolním světem pomocí WiFi. Také jsme se zamyslely, proč tedy? A naše poznatky Vám přinášíme v této recenzi aplikace WiFinder od kanadského vývojářského studia Kallaxa Software.

Užitečné hodnoty pod tabulkou

widinder_tabulkaPo zapnutí aplikace se objeví uživatelům starších verzí OS X známý materialistický „hliníkový“ design. Ten byl v případě Apple již v celém systému nahrazen novým průhledným proskleným barevným prostředím, jehož zapracování do WiFinderu by mohlo povznést hodnotu celé aplikace, nebo by došlo k tomu, čeho bych se obával, celá aplikace by ztratila svoji krásnou jednoduchost a přehlednost, což je jedna z mála věcí, ve kterých vyniká. Ač to v oblastech s velkým počtem WiFi přístupových bodů nebude zřejmé, aplikace přehledně do sloupců rozděluje informace o jednotlivých signálech od základního názvu sítě až po šířku. Pro nezkušené uživatele může WiFinder působit velmi odborně, bohužel jedná se o aplikaci zaměřenou spíše na domácí kutily, jelikož většina síťařů si všechny informace zjistí pomocí terminálu a ty, které aplikace dodává navíc si jednoduše dopočítají. Pro mě jako amatéra, co se týče bezdrátového připojení, je velmi užitečná funkce zobrazení nejzarušenějších a volných kanálů, díky čemuž jedním kliknutím zjistím možný důvod špatného signálu z mého osobního AP. Aby aplikace opravdu cílila na obyčejné uživatele chybí alespoň doplňková informace o jediných třech navzájem se nerušících kanálech v pásmu 2,4 GHz. Samozřejmostí je možnost připojení a odpojení od dostupných sítí, tuto funkci beru jen jako doplnění pomyslné komplexnosti celé „utility“.

wifinder_prehled

Přehledný graf

Krom samotného výčtu zachycených sítí si můžete nechat zobrazit v grafu sílu a rušení signálu z daného přípojného bodu. Zobrazení WiFi sítě v grafu provedete pomocí jednoduchého označení myši a následného přepnutí do záložky „Graph“. Hned při spouštění grafu oceňuji početní omezení zobrazovaných signálů, díky čemuž nemůže dojít k znepřehlednění grafu a tím ke ztrátě jeho primární funkce. Barvy přímek grafu jsou přehledně a kontrastně odlišeny, výtku mám jen ke zvolené barevnosti, která nezapadá do světlého designu ostatních částí aplikace WiFinder.

Mapa, proč?

Největším zklamáním pro mě byla Mapa. Marně jsem doufal, že když se vývojáři rozhodli implementovat mapu, mají pro ni připravené smysluplné využití. Bohužel se ukázalo, že se jedná o nic neříkající zbytečnost, kterou obsahují desítky aplikací pro vyhledávání bezdrátových sítí. Mapa ukazuje místo, kde se nacházíte v kruhu, s přesností 10 m. Vždy je zobrazena jen síť, ke které jste připojeni a vaše poloha je záhadně vždy přímo na routeru. Do té doby, než vývojáři všech podobných aplikací nevymyslí smysluplné využití pro Mapu, je to funkce, která mě jen naštve.

wifinder_noise wifinder_signal

Závěr

WiFinder je jednoduchá aplikace nabízející velké množství informací v přehledné formě s moderním flat designem. Bohužel k dokonalosti aplikace a vystoupení tak z řady desítek podobných chybí doplnění dalších užitečných informací pro obyčejné uživatele, kteří jsou největší uživatelskou základnou. Funkce zobrazení mapy sebou stejně jako u konkurence nepřináší žádnou užitečnou hodnotu. WiFinder můžete zakoupit na stránkách vývojářů za 9 $ (Myslím, že cena by se měla pohybovat spíše kolem 7 $) pro jednoho uživatele a 5 $ nese cenovka pro studentské licence.

Stáhnout zkušební verzi zde.

WiFinder můžete zakoupit za 9 $ přímo na stránkách vývojářů.

Klady

  • Přehledné zobrazení
  • Užitečné informace
  • Grafy signálu i rušení

Zápory

  • Funkce Mapa
  • Cena

Celkové hodnocení


Vzhled
8
Funkce
7
Cena
8
Žádné komentáře.

Přidejte svůj