maxresdefault

Windows na Mac – Jak a na co?

Na našem YouTube kanále je velice populární video, kde ukazuji, jak nainstalovat Windows 7 na Mac. Jelikož je to docela hodně diskutované téma na internetových fórech, rozhodl jsem se udělat malý přehled, kdy použít virtualizaci a kdy Boot Camp. Zároveň je vhodné promyslet, co budete na Windows dělat. Protože není vždy nejlepší nainstalovat Windows 7. Pro většinu operaci ve virtualizaci jsou vhodné postarší Windows XP. Takže jdeme na to.

Virtualizace – Na co?

Virtualizace je vhodná pro kancelářskou práci a pro starší a méně náročné hry. Podle mých zkušeností je pro virtualizovaný počítač nejvhodnější systém Windows XP s nainstalovaným antivirovým programem Microsoft Essential Security. Jelikož samotná instalace Windows zabere jen 2 GB na disku, což ocení zejména majitelé MacBooků Air s nejmenšími 64GB disky. Jde o to, že ve virtualizaci si stejně nové hry, jako je Battlefied 3, nezahrajete a není důvod si tedy instalovat Windows 7/8 a zabírat si tak na disku 20 GB, když to stejně nevyužijete. Virtualizace je opravdu na starší hry, to ale neznamená nějaké „béčkové“ tituly. Windows XP na virtuálním stroji běží lépe také, protože mají menší požadavky na hardware. Bohužel, pokud někdo potřebuje používat Microsoft Office ve verzi pro Windows, například mu verze pro OS X nevyhovuje, tak u Windows XP skončí s verzí z roku 2010, jelikož nová verze z letošního roku (2013) funguje jen na Windows 7 a novější. Osobně bych raději používal verzi 2010 a ušetřil 16 GB místa na něco jiného.

Nejpopulárnější virtualizační nástroje pro OS X.

Boot Camp – Na co?

Boot Camp je softwarová utilita, která se spouští v OS X. Tam vám pomůže připravit Mac tak, abyste na něj mohli nainstalovat Windows jako na normální PC. Boot Camp vám vytvoří instalační flash disk s Windows, stáhne vám všechny ovladače potřebné pro plnohodnotné využití Windows. Na závěr vám rozdělí disk podle toho, jak si zvolíte, a restartuje Mac do instalace Windows. Poté již probíhá klasická instalace jako na PC. Tento způsob je vhodný pro náročné operace, jako je hraní her a používání například zachytávací karty pro převod videa z pásky do digitální podoby atd.

Několik typů loga Boot Camp.

Windows XP

Boot Camp – Ne, Apple neumožňuje instalaci tohoto starého systému.

Virtualizace – Ano, systém není náročný na hardware, instalace zabírá jen 2 GB místa na disku, stačí na spoustu starších her a programy, které se často ve virtualizaci používají, také fungují na tomto starším systému.

Windows XP spuštěné v Parallers Desktop.

Windows 7/8

Windows 7 a 8 spojuji do jedné kategorie, jelikož mezi nimi není moc velký rozdíl. Jen chci upozornit na to, že pokud nějaký program vyloženě nevyžaduje instalaci Windows 7, tak určitě nainstalujte Windows 8, jelikož se ušetříte stahování dalších minimálně 7 GB aktualizací, které od vydání balíčku Service Pack 1 vyšly. Windows 8 nainstalujete a stáhne se jen pár megabajtů aktualizací. A pokud nechcete moderní prostředí Windows neboli „Metro“, tak se nebojte. Microsoft ho sice všem nutí, ale používat ho vůbec nemusíte. Výjimku tvoří jen přihlášení a vypnutí systému.

Boot Camp – Ano, od verze OS X 10.7 můžete do Boot Campu instalovat jen Windows 7 a novější. Získáte plnohodnotný počítač, využíváte všechen výkon hardwaru, ale přijdete o výhody z OS X (pokud máte spuštěné Windows).

Virtualizace – omezený výkon, nové hry nainstalujete, ale budou se sekat. Všechen software, na který bude stačit výkon poběží jako na plnohodnotném PC. Pokud si nejste jisti výkonem virtualizace, koukněte se na YouTube. Je zde hodně videí, které ukazují funkčnost především her ve virtualizaci.

Závěr

Osobně používám Windows 8 64 Bit nainstalovaný přes Boot Camp, jelikož občas hraji Battlefied 3 a na ten virtualizace nestačí. Ve škole na Windows používám program AutoDesk Invertor Profesional, který zatím není pro OS X. Přestože vývojáři začínají portovat hry na OS X, stále si myslím, že na Windows hry fungují lépe.