zoner_pohlednice_adresa

Zoner Postcards

Na začátku roku, v březnu 2015, brněnská firma ZONER software vypustila do světa novou aplikaci Zoner Postcards, která přináší poprvé na platformu iOS již rok spolehlivě fungující službu Zoner Pohlednice. Díky nové aplikaci jste ze svého iPhonu schopni poslat kvalitní, vámi vytvořený pohled na několik tapnutí. Stačí jen vybrat fotku, vymyslet srdce potěšující popisek a pomocí internetového platebního systému PayPal stvrdíte poslání a taktéž platbu vaší pohlednice. Velmi elegantní postup završuje příjemná cena, která i v tom nejdražším případě nepřesáhne hranici padesát korun českých. Jak se první počin na jablečné platformě úspěšné české firmy ZONER software povedl, si ukážeme v následujících řádcích této recenze. Nemine nás ani přímé srovnání s konkurenčními aplikacemi i obyčejným poštovním pohledem.

zoner_pohlednice_pozdrav

Vzhled

Nepsaný Apple kodex dodržen…

Při prvním vstupu na mobilní jablečnou platformu se vývojáři proslulí kvalitním softwarem pro Windows a později známí několika aplikacemi pro mobilní systém od Googlu vydali cestou nepsaných grafických pravidel nativních Apple aplikací. Nad designem se nebudete nikterak rozplývat. Přes to je vzhled aplikace svěží a radostně zelený po vzoru ostatních aplikací z brněnské rodiny ZONER. Jednoduchý, ničím vybočující design má velkou výhodu v rychlosti seznamování uživatelů s novou aplikací, ve které, díky rozmístění ovládacích prvků, žádný uživatel operačního systému iOS nezabloudí. Tak není potřeba žádných návodů a tutoriálů. Aplikace na nás zapůsobila přesně tak, jak to vývojáři popsali na animované pohlednici z hlavní plochy. Je to jednoduché jako 1, 2, 3. Vyberete fotku, příjemce a pošlete pohlednici.

zoner_pohlednice_ramecek

Funkce

Kraby nesoucí vaši pohlednici nečekejte.

Pokud si pod výrazem pohlednice představíte stejně jako většina populace obrázek z dovolené s pozdravem domů o rozměrech přibližně 100 x 150 mm budete s nabídkou od ZONERu spokojení. V případě, že si naopak zakládáte na netradičních tvarech, případně rádi využíváte jiné rozměry, budete jednoduchostí aplikace omezeni na pohlednici o přesných rozměrech 148 x 105 mm. Chcete-li  obrázek nějak ozvláštnit, máte na výběr z osmi černobíle laděných rámečků. Na tvorbu vzkazu se přesunete pomocí tlačítka „Další“. Zde máte na výběr z osmi různých stylů písma, které se krom jedné bezpatkové výjimky všechny snaží napodobovat ručně psaný text. Opětovným stlačením symbolu „Další“ se přesunete na poslední krok, který vás dělí od odeslání pohlednice. Výběr příjemce bez možnosti importu dat z paměti telefonu nebo ze sociálních sítí se na první pohled tváří jako nudná datlí práce, naštěstí nemusíte všechny položky vyťukávat ručně. Čas a práci vám ušetří automatické doplnění údajů dle zadaného PSČ, takže nebudete muset vypisovat úplný název města, kraje a v dlouhém seznamu hledat Českou republiku. Každého vytvořeného příjemce si aplikace automaticky ukládá s možností pozdější úpravy a výběru více uložených kontaktů pro hromadné odeslání jednoho pohledu více lidem. Samotné stvrzení platby probíhá pomocí systému PayPal.

cp_pohlednice_menu

Srovnání s konkurencí

Ostatní na to jdou jinak, ale stále ne od lesa.

Elektronické posílání pohlednic pro nás v redakci bylo novinkou, proto se naše recenze nemohla vyhnout standardnímu srovnání s konkurencí. Otestovali jsme nepřátele jak na poli českém, tedy úhlavního konkurenta Pohlednice od České Pošty, tak na poli celosvětovém, kde soupeří aplikace Postagram a Woodpost.

postagram_novy

Proč web umí víc než aplikace?

Při vývoji aplikace ZONER Postcards pro iOS se vývojáři pravděpodobně neinspirovali ani konkurencí ani vlastní webovou aplikací ZONER Pohlednice, jelikož se úplně „zapomnělo“ na implementaci jakýchkoliv funkcí pro úpravu pohlednice. Úplně dostačující by přitom byla možnost otočení pohlednice na výšku, stejně jako to umí ZONER Pohlednice na webu. Naopak vůbec bychom nepožadovali celý dedikovaný fotoeditor vložený do aplikace, jako to vyřešili vývojáři aplikace Pohlednice od České Pošty. Po dotázání se společnosti ZONER jsme zjistili, že původně byla služba Pohlednice nabízena v rámci mobilního fotoeditoru Zoner Photo Studio pro Android, který nabízí bohaté možnosti úpravy, a poslání pohledu z aplikace bylo třešničkou na dortu. Vycházejíc z tohoto konceptu vznikla i aplikace na iOS, která stejně jako předchůdce na Androidu počítá s úpravou obrázku v externím fotoeditoru. To však do budoucna nezavrhuje možnost implementace základních funkcí úprav (podobným webové verzi) do aplikace na iOS.

cp_pohlednice_fotoeditor

Samé Pay, pay… V čem je rozdíl, co je lepší?

Stvrzení a platba pohlednice pomocí internetového platebního systému PayPal je od vývojářů aplikace Zoner Postcards skvělou volbou nejen pro jeho bezpečnost právě při použití na veřejných Wi-Fi hotspotech v zahraničí, kde budete službu elektronického odeslání fyzických pohlednic nejvíce využívat, ale i pro jeho rychlost a jednoduchost provedení platby pomocí přihlášení se do vašeho PayPal účtu přímo v prostředí aplikace bez zdlouhavého vyplňování všech platebních údajů při přímém použití internetové platební karty. Vzhledem k malému počtu uživatelů služby PayPal oproti platebnímu systému PayU, který využívá například konkurenční aplikace Pohlednice od České Pošty, budete se před první platbou muset zaregistrovat, což je otázka několika minut a základních osobních údajů. Poté můžete k vašemu PayPal účtu připojit internetovou platební kartu a po ověření platnosti zadaných dat, můžete prostřednictvím PayPalu kartou zaplatit vaši pohlednici, nebo můžete PayPal využít jako internetovou peněženku, na kterou přesunete pomocí klasického bankovního převodu peníze, zde je ovšem nutné počítat s třídenní prodlevou.  Vše je samozřejmě zdarma bez jakýchkoliv poplatků za platby, převody nebo vedení účtu.

woodpost_menu

Jak si služby vedou v porovnávací tabulce?

Už víte, jak jednoduché, rychlé a bezpečné jsou platby za pohlednici, ale na kolik vás vlastně vyjde? Běžný poštovní pohled se v turistických destinacích prodává v rozmezí 0,30 až 1,00 euro a poštovní známka do České republiky vás průměrně vyjde na 0,5 euro. Celkem za poslání klasické pohlednice zaplatíte průměrně 1,20 euro, dle aktuálního kurzu 33 korun. Při našem předpokladu, že za pohodlnost služeb se vždy připlácí, jsme velmi mile překvapeni, že nejen Zoner Postcards ale i konkurenční Pohlednice České Pošty se dostaly pod tuto pomyslnou hranici. Samozřejmě mezi cenami pohledů v jednotlivých aplikacích jsou rozdíly, ale vzhledem k různému rozlišení tisku se jedná o zanedbatelnou částku. Pohlednice od ČP jsou cenově výhodnější o 4 koruny při zaslání pohledu do ČR, avšak u Zoner Postcards za vaše 4 koruny dostanete čtyřikrát větší rozlišení tisku. Ve výsledku závisí jen na vás, zda budete obíhat stánky s pohlednicemi, nebo využijete služeb aplikace, která se vám více libí nebo lépe používá, ve všech případech vás pohled vyjde na téměř stejné peníze.

Postcards Pohlednice Pohlednice Postagram Woodpost
Logo zoner postcards ios zoner pohlednice android pohlednice online česká pošta postagram ios woodgram ios
Firma ZONER ZONER Česká Pošta Sincerely Fuzel
Platforma iOS/Android Web iOS/Android iOS iOS
Jednoduchost 9/10 9/10 8/10 6/10 7/10
Pohlednice (mm) 148 x 105 148 x 105  148 x 105, 148 x 210, 101 x 210  148 x 105  119 x 119, 152 x 94
Customizace Minimální Základní Komplexní Minimální Minimální
Papír 350 g/m2 350 g/m2 250 g/m2 Neveřejný údaj 3 mm dřevo
Rozlišení tisku (DPI) 1200 1200 300 Neveřejný údaj Neveřejný údaj
Cena do ČR 29 Kč (PayPal), 39 Kč (Google) 29 Kč (PayPal)  25 Kč (PayU) 50 Kč (1,99 USD) 200 Kč (7,99 USD)
Cena do světa 39 Kč (PayPal), 59 Kč (Google) 39 Kč (PayPal) 37 Kč – EU, 42 Kč (PayU) 50 Kč (1,99 USD) 200 Kč (7,99 USD)
Primárně pro Česká republika, USA Česká republika, USA Česká republika USA USA

zoner_pohlednice_nova

Výsledné fotografie

Překvapivě minimální rozdíl v kvalitě.

Oba testovací pohledy Česká pošta bez problémů doručila do naší schránky v nejkratším možném čase, tedy do dvou pracovních dnů, i přestože v obou aplikacích je uživatel upozorněn, že doručení může trvat déle. Oproti klasickým pohledům, které cestují od vás domů do ČR přes celý svět, mají tyto pohlednice velikou výhodu v jejich fyzickém opotřebení. Jejich rohy jsou zničeny minimálně a ani jeden nedorazil nikterak poškrábaný. Na zadní straně pohledu se příjemce vždy dozví, jakou službu jste využili k poslání daného pohledu. Výchozí typ, velikost a barva písma se nám osobně více zamlouvá u ZONERu, kde je text větší, černý a lépe umístěný na stránce pohledu. Pohlednice České pošty zvolila modrý font, který pěkně ladí k ostatním grafickým prvkům na pohlednici, avšak velikost písma byla na náš vkus zbytečně malá (Velikost si můžete vybrat v aplikaci, jen upozorňujeme na to, že u ČP doporučujeme zvolit větší než výchozí velikost.). Přestože technické specifikace uvádějí výrazný rozdíl v kvalitě tisku fotografií, přímé srovnání ukázalo, že se o tak markantní rozdíl nejedná. V obou případech barevné podání pohlednic odpovídalo námi pořízeným fotografiím. K dosažení nejlepších výsledků doporučujeme to moc nepřehánět s úpravou v mobilních fotoeditorech. Pokud byste chtěli posílat selfie z přední kamery iPhonu/iPadu nic vám v tom nebrání a přestože rozdíl při přímém srovnání s hlavní 8MP kamerou je znatelný, nejedná se o zásadní problém. Obě pohlednice jsou vyříznuty z většího kusu papíru, přičemž u ČP je ořez jemnější a méně znatelný.

zoner pohlednice zadní strana detail

Shrnutí

Tento článek by se nemohl považovat za řádnou recenzi bez reálného vyzkoušení služby. Při pobytu v zahraničí jsme pomocí ZONER Pohlednice poslali domu fotografii se vzkazem. Jak pohlednice přišla? K našemu očekávání velmi rychle, služba uvádí doručení po ČR nejdéle do 3 dnů, testovací pohled dorazil bez sebemenšího problému druhý pracovní den. Fotografie z hlavního fotoaparátu iPhone jsou kvalitativně plně dostačující, použitelné jsou i selfie vytvořené přední 2MP kamerkou, avšak nevyužijete kvalitního tisku, který služba nabízí. Aplikace Zoner Postcards je dostupná pro vaše iOS zařízení na App Store zdarma ke stažení. Vaši přátelé s Androidem mohou aplikaci získat v Obchodě Play a pro vás PC/Mac fanoušky jsou připraveny Zoner Pohlednice jako webová aplikace, která jako bonus obsahuje základní nástroje pro úpravu fotografie. Pohlednice stojí 29 korun a zaplatit na všech platformách můžete pomocí internetového platebního systému PayPal. Pokud byste se chtěli podělit o vaše zkušenosti s aplikací Zoner Postcards využijte na sociálních sítích hashtag #zonerpostcards.

 

7.8
Za jednoduchost a kvalitní tisk

Klady

 • Jednoduchost aplikace
 • Kvalitní tisk
 • Systém správy kontaktů
 • Rychlost dodání

Zápory

 • Chybí základní nástroje pro úpravu fotografie
 • Pouze jedna platební brána

Celkové hodnocení


Design
7
Funkčnost
8
Základní úpravy fotografie
6
Kvalita tisku
9
Rychlost dodání
9
Cena pohlednice
6
Přidáno 2 komentářů

Přidejte svůj
 1. Lukas

  a proč Vám uniklo pro srovnání podle mě lepší české Postisimo? Cena i kvalita stejná navíc ale možnost přidat přes QR kod audiovzkaz a také otáčení fotografie a ořezy poukazují na lépe dotaženou aplikaci. Bonusem je možnost nabití kreditu a tedy následné odesílání přes nutného připojování k platebním branám … První pohlednice je po „lajku“ zdarma

  • Kryštof Woldřich

   Děkujeme za výstižný komentář. Českou aplikaci Postisimo jsme v závalu marketingových kampaní nových aplikací přehlédly, omlouváme se. Po Vašem upozornění ji rádi do srovnávací tabulky doplníme. I přes lepší funkční vybavení od nás Postisimo nemůže dostat pochvalu, jelikož poslední aktualizace je více než 1,5 roku stará a aplikace není optimalizovaná pro nové iOS a nové velikosti iPhonů. Tento neduh bohužel nevynahradí ani kreditní systém.


Post a new comment